MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

Aktulności Kołobrzeg Polityka z Kołobrzegu

Prawie 70 milionów wynosi brak w modelu budżetu zaplanowanym na 2020 rok. – Dochody miasta są niewielkie, a wzrastają wydatki – tłumaczy Grzegorz Czakański, skarbnik Urzędu Miasta, ale zapewnia, że dochód jest miły. Opozycja sceptycznie dołącza do przedstawionego projektu. – Brakuje tutaj wizji rozwoju miasta. Jest zachowanie księgowe, nie ma menadżerskiego – uważa Maciej Bejnarowicz, lider PiS-u.

MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

Przedstawiony projekt zakłada dochody w wysokości niecałych 283 milionów złotych oraz wydatki, które wyniosą prawie 352 miliony zł. Według Grzegorza Czakańskiego, istotny nacisk na wysokość wydatków, które poniesie samorząd, natomiast tymże jednym na brak budżetu, ma polityka centralna. Urzędnik mówił o tym podczas spotkania z radnymi. Tłumaczył, że ważny pomysł na zwiększenie wydatków będą tworzyły m.in. niskie, w zderzeniu z kosztami, subwencje oświatowe czyli zwrot poniesionych przez miasto kosztów wydanych na oświatę. Zaznaczył również, że wielkim problemem dla miasta mogą być chciane podwyżki energii termicznej i elektrycznej. – Ten brak jest ale w mojej ocenie bezpieczny, ponieważ jesteśmy dużą nadwyżkę finansową z lat ubiegłych – wyjaśniał Czekański – Uważamy również, że do miejskiej kasy będą dopływać innego sposobie materiały np. pożyczki na zaplanowane zadania, których wysokości więcej nie znamy. Realizacja określonych programów stanowi w ogóle uzależniona z tego, czy pozyskamy na nie pieniądze zewnętrzne – mówi urzędnik.

Część radnych z planem budżetu nauczyła się dzisiaj. – Czeka nas sporo wyzwań – mówił Piotr Lewandowski z Kołobrzeskich Razem, przewodniczący Rady Miasta. W ocenie radnego kojarzący się kryzys finansowi może sporo namieszać w budżetach miasta. – Jeżeli chodzi natomiast o stronę wydatkową, myślę, że skoncentrujemy się na tych inwestycjach, do których otrzymamy dofinansowanie z drugich źródeł – znaczył w dyskusji z dziennikarzami samorządowiec.

Negatywnie projekt ocenia natomiast opozycja. – Najbardziej brakuje mi prawej i jasnej wizji rozwoju miasta w tym planie – podkreślił Maciej Bejnarowicz – Zabrakło choćby idei połączenia gminy z miastem. Nie trzyma wzmianek o uszczelnieniu działań powiązanych z uzyskiwaniem dochodów, w ogóle brakuje wiedz o poszukiwaniu tych wpływów. Powinno być mniej księgowo, bardziej menadżersko – mówił samorządowiec. Bejnarowicz podkreślał również, że miasto powinno przede wszystkim stworzyć ofercie do wzrostu przedsiębiorczości w centrum, co przyda się w wniosku do kupienia większych wpływów.

O rekordowym braku w modelu budżetu wyrażałeś się dla dziennikarzy również Jacek Woźniak, lider Obywatelskiego Kołobrzegu. – W bieżącym roku po raz ważny w akcji miasta, od jak ja pamiętam, wydatki to o 12 milionów są wyższe od dochodów bieżących, co w moim myśleniu, Regionalna Izba Obrachunkowa powinna z razu zakwestionować. Prawdą jest, że koszty to powinny liczyć się z dochodami – mówił radny.
Dyskusja na temat projektu budżetu ma odbyć się w najkrótszych dniach, na spotkaniach komisji Rady Miasta.

Zobacz również ekg Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments